OSBÜK GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE TOPLANTISI DİYARBAKIR’DA YAPILDI

OSBÜK Güneydoğu Anadolu Bölge Toplantısı Diyarbakır OSB’de gerçekleştirildi. OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, OSBÜK Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ile bölgedeki 32 OSB’nin başkan ve bölge müdürlerinin katıldığı toplantıda, bölge OSB’lerinin talepleri istişare edildi.


“GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGEMİZ SANAYİLEŞME MOTİVASYONU EN YÜKSEK BÖLGELERİMİZ ARASINDA”

Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Türk sanayisinin gücünü OSB’lerden aldığını vurgulayarak, OSB’lerin sayısının 401’e ulaştırdığının ve 2.6 milyon kişiye doğrudan istihdam sağladığının altını çizdi. 67 binin üzerinde fabrikanın üretim yaptığı organize sanayi bölgelerinin, Türkiye’nin toplam sanayi üretiminin yüzde 45’ini gerçekleştirdiğini kaydeden Kütükcü, “Güneydoğu Anadolu Bölgemiz de, bizim üreten, istihdam sağlayan, sanayileşme motivasyonu en yüksek bölgelerimiz arasında. Özellikle son 20 yılda yaşanan gelişmeler Güneydoğu Anadolu Bölgemizin yatırım ve üretim motivasyonunu en somut şekilde ortaya koyuyor. Bölgedeki toplam 32 organize sanayi bölgemizin, 25’i son 20 yılda kuruldu. Bu hem Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin üretim iştahını, hem de devletimizin bu bölgeye olan güvenini ve desteğini ortaya koyuyor. Ayrıca şu anda bölgedeki organize sanayi bölgelerimizde 3 bin 372 fabrikamız üretim yapıyor ve 400 binin üzerinde insanımıza istihdam sağlıyor. Bu rakamların daha da artacağına, bölgenin sanayileşme sürecinin tüm zorluklara rağmen kesintisiz devam edeceğine yürekten inanıyorum” dedi. 


DEPREM BÖLGESİNDEKİ SANAYİ ÜRETİMİNDE TOPARLANMA SÜRÜYOR

Konuşmasında geçtiğimiz yıl yaşanan 6 Şubat depremlerini hatırlatan ve bölgedeki Diyarbakır, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis’in bu depremlerden en çok etkilenen iller olduğuna dikkati çeken Kütükcü, depremde hayatını kaybedenleri  bir kez daha rahmetle andı. Deprem bölgesindeki sanayi üretiminde toparlanmanın devam ettiğini anlatan Kütükcü, “Rabbimden bizlere bir daha böylesine büyük acılar yaşatmamasını temenni ediyorum. Elbette millet olarak bu acıyı hiçbir zaman unutmayacağız. Öte yandan şehitlerimizin hatıralarına sahip çıkmak, yaralarımızı sarmak için de her gün bir önceki güne göre daha çok çalışacağız. Güneydoğu Anadolu Bölgemiz de depremin üretimi adeta vurduğu 5 şehrimiz de tam olarak bunu yaptı. Hamdolsun bu 5 ilimiz de, depremden sonra yaşanan üretim kayıplarını telafi ederek, pozitif alana geçmeyi başardı. Yaşadığımız büyük acılara rağmen adeta bağrına taş basarak üretime devam etme gayretinde olan tüm organize sanayi bölgelerimizi, katılımcı sanayicilerimizi, değerli başkanlarımı tebrik ediyorum. Allah hepsinden razı olsun” şeklinde konuştu. 


GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ OSB’LERİNİN TALEPLERİ İSTİŞARE EDİLDİ

Toplantıda söz alarak bir selamlama konuşması yapan Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan da, Diyarbakır OSB’nin kurulduğu günden bugüne kadarki süreci hakkında bilgiler verdi. Yatırımcılar konusunda artık seçici davranmaya başladıklarını söyleyen Fidan, toplantının bölgede düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Bölge toplantısının Diyarbakır’da yapılması dolayısıyla OSBÜK’e teşekkür eden Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya ise, OSBÜK’ün bölge ile ilişkilerini her dönemde yüksek tuttuğunu belirtti. Kaya şehirdeki sanayi üretimi ve yatırımları hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmaların ardından toplantının istişare bölümüne geçildi ve bölge OSB’lerin başkan ile bölge müdürleri, OSB’lerle ilgili talep, sorun ve çözüm önerilerini Başkan Kütükcü’ye iletti.


TOPLANTININ TÜM FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

FOTO GALERİ