KÜTÜKCÜ, YATIRIMCILARI OSB’LERE YATIRIMA DAVET ETTİ


OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Makine İmalatçıları Birliği ile Avrupa Takım Tezgâhları İmalatçıları Birliği (CECIMO)’nin düzenlediği “Endüstrinin Geleceği” konferansına katıldı. Konferansta konuşan Kütükcü, Türkiye’nin OSB’lerin kritik katkılarıyla küresel tedarik zincirlerine eklemlenmeyi başardığını vurgulayarak, yatırımcıları OSB’lere davet etti.

Yerli ve yabancı pek çok sektör temsilcisini bir araya getiren Makine İmalatçıları Birliği ile Avrupa Takım Tezgâhları İmalatçıları Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği “CECIMO Bahar Toplantıları” Antalya’da devam ediyor. Toplantılara katılarak bir konuşma yapan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, farklı sektörlerden yerli ve yabancı temsilcilere seslenerek Türkiye’nin uluslararası alandaki başarılarına dikkati çekti, OSB’lerin ülke için nasıl bir taşıyıcı kolon olduğu anlattı.


TÜRKİYE, KÜRESEL TEDARİK ZİNCİRİNDE ÖNEMLİ BİR PAYDAŞ OLDU

Dünyanın çok hızlı ve kapsamlı bir dönüşüm süreci yaşadığını söyleyen Başkan Kütükcü, bu dönüşümden en çok etkilenen alanlardan bir tanesinin de sanayi sektörü olduğunu belirtti. Üretim, pazarlama ve tedarik süreçlerinde yeni yöntemler ile yeşil dönüşüm ve karbon salınımı gibi yeni kavramların da üretim hayatına girdiğini ifade eden Kütükcü, “Ülkemiz açısından baktığımızda, hamdolsun Türkiye bu dönemi fırsata çevirmeyi başardı. Kovid 19 pandemisi ile birlikte bozulan tedarik zincirlerinin yeniden şekillendiği dönemde, coğrafi konum avantajlarımız, lojistik ağımız ve yetkin üretim kabiliyetimiz ile Avrupa’nın ve dünyanın birçok ülkesinin alternatif kaynağı haline geldik. Tüm dünyada gözler, adeta Türkiye’ye döndü. Hemen her sektördeki işletmelerimiz, tarihinin en yüksek kapasite kullanım oranlarına ulaştı. Yüksek talep ve dolan kapasitelerden dolayı, işletmelerimiz uzun terminler vermek zorunda kaldı. OSB’ler olarak yeni tedarik ağlarına çok güçlü bir şekilde eklemlenen ülkemizin yakaladığı bu fırsatı kaçırmaması için, bizler de geceli-gündüzlü çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. 81 ilimizdeki tüm OSB’lerimizle makineden otomotiv sanayine, et-süt-peynir gibi gıda ürünlerinden aklımıza gelebilecek neredeyse her sektörde küresel tedarik zincirlerinin önemli bir paydaşı olduk. Zira bugün OSB’lerimiz Türkiye’nin toplam sanayi üretiminin yüzde 45’ini, ihracatın ise yaklaşık yüzde 40’ını gerçekleştiren bir potansiyele ulaştı. OSB’lerimiz, 2.5 milyon kişilik doğrudan istihdamla Türkiye’nin sanayi üretimine ve tedarik zincirinin sağlıklı yönetilmesine en güçlü desteği veriyor” şeklinde konuştu.


KÜTÜKCÜ’DEN “OSB’LERE YATIRIM” DAVETİ

Konuşmasında yatırımcıları dünyaya örnek hale gelen OSB’lerde yatırım yapmaya davet eden Kütükcü, şunları söyledi: “Türkiye’de nereye yatırım yapılır sorusunun net cevabı, Organize Sanayi Bölgeleridir. Yatırımcılara verdiğimiz bürokrasiden uzak-tek durak ofis hizmeti anlayışıyla, son derece gelişmiş elektrik, su, doğal gaz alt yapılarımızla, yenilenebilir enerji santrallerimizle, çevre dostu atık su arıtma tesislerimizle, teşvik avantajlarımızla Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’daki ve dünyanın her yerindeki tüm yatırımcıları Organize Sanayi Bölgelerimize bekliyoruz. Avrupalı dostlarımızla karşılıklı ticaretimizin gelişerek devam edebilmesi için ülkemizin de taraf olduğu Paris İklim Anlaşması malumunuz karbon salınımını azaltmayı hedefliyor. OSB kanununda yapılan son düzenlemeler ile belirlenen koşulları sağlayan organize sanayi bölgelerimiz artık Avrupa Yeşil Mutabakatının sıfır karbon hedefleri doğrultusunda Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemi ile sertifikalandırılacak. Dolayısıyla Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemine sahip OSB’lerimize yatırım yapan yatırımcılarımız da, hem karbon salınımlarını azaltmış olacak hem de sistemin avantajlarından faydalanacaklar.”