OSB’LERİMİZ CUMHURİYETİN İLK YÜZYILINDA İSTİHDAM REKORU KIRDI

Acısı ile tatlısı ile bir yılı daha geride bıraktık. Hepimizin yüreğini yakan Kahramanmaraş merkezli büyük depremin acısı ile başladığımız bu yıl, ekonomide de zorlu bir mücadele verdik.

Ancak OSB camiası olarak tüm zorlu şartlara rağmen, ülkemizin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme hedefleri doğrultusunda çalışmaya aralıksız devam ettik. 2023 yılında OSB’lerimizde, yatırımcılara bin 500’ün üzerinde yeni parsel tahsis edildi. Yine 2023’te 100 bin kişiye daha istihdam sağlayan OSB’lerimizde toplam istihdam 2 milyon 577 bine ulaştı. Böylece organize sanayi bölgelerimiz Cumhuriyetimizin ilk yüzyılını istihdam rekoru ile tamamladı.

Organize sanayi bölgeleri olarak Türkiye’nin toplam sanayi üretiminin yüzde 45’ini gerçekleştiriyoruz. Ülkemizdeki 1000 Büyük Sanayi Kuruluşunun 600’ü organize sanayi bölgelerimizde üretim yapıyor. Ayrıca OSB’lerimizde ihracat yapan firmalarımızın sayısı 10 binin üzerine çıktı. Bu firmalarımız tarafından gerçekleştirilen ihracat 64,5 milyar dolara ulaştı.


OSB SAYISI 400’E ULAŞTI

2023 yılında Aksaray, Antalya, Amasya, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, Kayseri, Kırklareli, Konya, Nevşehir, Osmaniye, Samsun ve Sakarya’da 16 yeni OSB’miz daha kuruldu. Ayrıca 2024’ün ilk günlerinde Afyon’da Bolvadin Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB’mizin kuruluşu da gerçekleşti. Böylece 360’ı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, 40’ı Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı olmak üzere toplam OSB sayımız 400’e ulaştı. OSB’lerimizdeki toplam fabrika sayımız da 67 bini aştı.

Cumhuriyetimizin ilk yüzyılını rekor başarılarla tamamlayan organize sanayi bölgelerimiz, inşallah yeni yüzyılda bu başarılarına yenilerini ekleyerek daha güçlü Türkiye hedeflerine en güçlü desteği vermeye devam edecek.

BAŞKAN'IN DİĞER MESAJLARI