BÖLGE MÜDÜRLERİ İSTİŞARE TOPLANTISI ANTALYA’DA BAŞLADI

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından düzenlenen Bölge Müdürleri İstişare Toplantısı Antalya’da başladı. 3 gün boyunca devam edecek toplantıda, OSBÜKnet’teki Proje Havuzu’nda bir araya getirilen çalışmaların tanıtımı OSB’lerin temsilcileri tarafından yapılacak.

Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Genel Sekreteri O. Fatih Soysal, OSB’lerin Türkiye’de planlı sanayileşmenin temel taşı olduğunu, OSBÜK’ün de OSB’ler arasında istişare geleneğini pekiştirmek ve bilgi paylaşımını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürdüğünü vurguladı.

Bölge Müdürleri İstişare Toplantısı’nda da OSBÜKnet bünyesindeki Proje Havuzu sayesinde OSB’lerin projelerini bir araya getirdiklerini söyleyen Soysal, çalışmanın sürekli devam edeceğini belirtti. Havuz’daki projeler hakkında bilgiler veren Soysal, “OSBÜKnet’e 30 OSB’miz tarafından 128 proje girişi yapılmıştır. Projelerin toplam maliyeti ise döviz kurları üzerinden yaklaşık 2.4 milyar TL’dir. Bu maliyetin yüzde 52,2’si OSB’lerin özkaynakları ile karşılanmıştır. En çok kullanılan finansal dış kaynak ise Dünya Bankası kaynaklıdır. OSB’ler tarafından en çok altyapı ve enerji konularında projeler gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında en çok finansal kaynaklar altyapı, çevre ve AR-GE konularına ayrılmıştır” dedi. Proje Havuzu’ndaki verilerin, OSB’lerin bölgesel kalkınmadaki önemini yeterince anlattığını ifade eden Soysal, “Ticaret Bakanlığı'nca Yeşil Mutabakat İstişare Kurulu Üyesi Kurum ve Kuruluşlar arasına dahil edilen Kuruluşumuz tarafından yapılacak raporlama ve sunumlarda bu projelere yer verilerek, OSB'lerimizin yetkinlikleri diğer kurumlar ile en üst düzeyde paylaşılacak” ifadelerini kullandı.

 

OSB’LER PROJELERİNİ ANLATARAK TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTI

Açılış konuşmasının ardından OSB’lerin projelerini anlattığı sunum bölümüne geçildi. Sunum bölümünde Ankara Sanayi Odası 1. OSB Müdürü Cüneyt Çalık başta Bölge İçi Elektrikli Otobüs Kullanımı olmak üzere OSB’deki diğer projeleri tanıttı.

Bağyurdu OSB Müdürü Figen Akdemir ise OSB’deki yeşil uygulama örneklerini anlatarak, sürdürülebilirlik çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Konya OSB Plan ve Proje Müdürü Mustafa Kaya da, “Solar Çamur Kurutma Tesisi ile Sera ve Fidanlık Alanı” isimli bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantıda ayrıca eğitmen Umut Sav, gelmiş geçmiş en ünlü Türk ressamlarından Osman Hamdi Bey’in eseri olan Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunun sırrı üzerine katılımcıların da aktif yer aldığı motive edici bir sunum gerçekleştirdi.


TOPLANTININ TÜM FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

FOTO GALERİ