AFRİKA ÜLKESİ GANA’NIN YATIRIM AVANTAJLARI GÖRÜŞÜLDÜ

Gana’da faaliyet gösteren özel bir şirket tarafından OSBÜK’e ziyaret gerçekleştirildi. Ziyarette Türk yatırımcısının sektör bazında Gana’ya nasıl yatırım yapabileceği ile vergi ve sosyal imkanlara dair yatırım avantajları üzerine istişareler yapıldı.

Ziyarette Türkiye’nin sanayi üretiminin yüzde 45’inin OSB’ler tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen OSBÜK Genel Sekreteri O. Fatih Soysal, “Geleceğin Afrika’da olduğuna inanıyorum ancak yatırımcılarımıza çeşitli avantajlar sunulması gerekiyor. OSB’lerimiz, Türkiye’nin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat mottosuna uygun hareket ediyor. Gana üzerinden Türk yatırımcısının Afrika’ya açılması için iş birliğine açığız” diye konuştu.

Gana'da çeşitli alanlarda altyapı çalışmaları yürüttüklerini anlatan Şirketin CEO ve Başkanı Kojo Aduhene da, endüstri ve serbest bölgelerde yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Türkiye'nin ticari ilgisinin ağırlıklı Avrupa'ya yönelik olduğunu söyleyen Aduhene, “Türkiye üretim konusunda çok önemli bir ülke. Büyüme ile fırsatlar artık Afrika'da ve Çinlilerin bunu biliyor. Türk şirketlerini Gana'ya yatırım için davet etmeye geldik” dedi.

FOTO GALERİ