OSBÜK İÇ ANADOLU BÖLGE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) İç Anadolu Bölge Toplantısı gerçekleştirildi. Bölgedeki OSB’lerin sorun ve taleplerinin istişare edildiği toplantıda Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı İnan, Türkiye’de sanayi alanlarını iki katına çıkarma hedefi doğrultusunda çalıştıklarının altını çizerken, OSBÜK Başkanı Kütükcü, “Türkiye’nin yeni Marmara Bölgesi, İç Anadolu’da yükselmelidir” dedi.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan OSBÜK İç Anadolu Bölge Toplantısına Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Niğde Valisi Cahit Çelik, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı  Muzaffer Barış Morgül, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan, İç Anadolu Bölgesi’ndeki 67 OSB’nin başkanları ile oda ve borsa başkanları ve OSB’lerin bölge müdürleri katıldı.


OSB’LERİMİZ SANAYİNİN ANADOLU’YA YAYILMASINA LOKOMOTİFLİK YAPIYOR

İç Anadolu Bölge Toplantısının açılışında konuşan Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, İç Anadolu Bölgesi’ndeki 13 şehirde 45’i işletme aşamasında olmak üzere toplam 67 organize sanayi bölgesi olduğunu söyledi. Bölgedeki OSB’lerin sanayinin Anadolu’ya yayılmasında önemli bir misyon üstlendiğini ifade eden Kütükcü, “İç Anadolu Bölgemizdeki OSB’lerimizde 21 bin 210 fabrikamız üretim yapıyor. 81 ilimizdeki tüm organize sanayi bölgelerimizde 67 bin fabrika olduğunu düşünürsek, bölge OSB’lerimizdeki fabrika sayımızın toplam içindeki oranı yüzde 32’ye yükseldi. Ayrıca bölgedeki OSB’lerimizin toplam istihdamı 515 bine ulaştı” dedi.

 

YENİ YATIRIM HAVZALARINA İHTİYACIMIZ VAR

İç Anadolu Bölgesi’nin Türkiye’nin sanayide yükselen yıldızı olduğuna vurgu yapan Kütükcü, Türkiye’nin yeni Marmara Bölgelerine, yeni yatırım havzalarına ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Türkiye’nin yeni Marmara Bölgesi, Ankara-Konya-Karaman-Aksaray-Niğde-Nevşehir ve Kayseri aksını kapsayacak şekilde İç Anadolu’da yükselmeli, Mersin’de de limana bağlanmalıyız. Bu yeni Sanayi Havzası hinterlandındaki şehirlerimizin alt yapılarını, özellikle de yatırım alanlarını, demiryolu ulaşım akslarını, eğitim alt yapılarını, sosyal yaşam alanlarını ve diğer tüm yatırım imkanlarını hazırlamak durumundayız. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olarak, OSB’lerimizle birlikte bu konuda üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazırız.”


KÜTÜKCÜ’DEN TRABZON ÖRNEĞİ

Kütükcü, Türkiye’nin üretim odaklı kalkınması için yurdun dört bir yanında yeni sanayi alanlarına ihtiyaç olduğunu vurguladı. Neredeyse tüm organize sanayi bölgelerinin genişleme talebi olduğuna dikkat çeken Kütükcü, Türkiye’nin yatırım ve üretim iştahının son derece yüksek olduğunun altını çizerek, Trabzon örneği verdi: “Geçtiğimiz ay; Trabzon’da organize sanayi bölgelerimizi ziyaret ettim. Karadeniz bölgesinin coğrafyasını hepimiz biliriz, düz arazi bulmak neredeyse imkansız. Ancak bizim insanımız, oralarda, dağın tepesinde OSB kurarak üretim azmini, ticari dehasını ortaya koymuş durumda. Biz bu yatırım ve üretim iştahını korumalıyız, büyütmeliyiz.  Trabzon’da durum bu iken, Konya’nın talebi, Kayseri’nin talebi, Ankara’nın talebi de farklı değil. Düz ovanın da dağlık, engebeli şehirlerimizin de talebi de aynı; genişlemek, büyümek, daha çok üretmek istiyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın OSB’lerimizin ve yatırımcılarımızın taleplerini karşılamak için ortaya koyduğu, sanayi alanlarının toplam yüzölçümümüz içindeki binde 4’lük payını, önümüzdeki 5 yıl içinde binde 8’e çıkarma hedefini çok doğru buluyor, destekliyoruz. Bu konuda mutlaka bir devlet politikası geliştirmemiz gerektiğini düşünüyoruz.”


ORTA ANADOLU’NUN CESUR YÜREKLİ KAHRAMANLARI

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan ise, İç Anadolu Bölgesi’ndeki sanayicilerin “Orta Anadolu’nun cesur yürekli sanayi kahramanları” olduğunu söyleyerek, tüm sanayicileri üretim azimlerinden dolayı tebrik etti.

Dünyada özellikle son 10 yılın çalkantılı geçtiğini ifade eden İnan, “Son birkaç yılda da çalkantıların dalga boyları derinleşti. Yarım metrelik dalgalarla uğraşırken, dalgalar bir, iki metreye çıktı. Belki önümüzde daha sert dalgalar belirecek. Biz Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği Türkiye yüzyılı hedefleri doğrultusunda çalışıyor, bu çalkantılı döneme milletimizin çevik hareket etme yeteneğiyle inşallah avantajlı giriyoruz” dedi.

İnan konuşmasında, Türk sanayisinin mevcut imkanlarla artık doğal sınırlarına ulaştığının altını çizerek şunları söyledi: “İstihdam, sanayi alanı, ulaşım, depolama, lojistik gibi birçok parametreye baktığımızda aslında hep beraber sıkışmışlık hissediyoruz. Bunlar aslında bir doğum sancısı. Negatif gibi gözüken birçok gündem aslında pozitif. Bu doğum sancılarını inşallah büyük hamlelerle ciddi bir kabuk çatlaması haline dönüştürebilirsek, sanayimiz ve ülkemiz büyük adımlarla yoluna devam eder.  Bunun için çalışmaya başladık.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Türkiye’de sanayi alanlarını iki katına çıkarmayı hedeflediklerini ve bu hedef doğrultusunda çalıştıklarını da vurgulayan İnan, “Can siper hane çalıştığımızı bilmenizi isterim” dedi. 


TÜRKİYE, OSB’LERLE GÜÇLENİYOR

Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın ise konuşmasında, organize sanayi bölgeleri sayesinde Türkiye’nin üretim alt yapısının hızla güçlendiğine dikkat çekerek, “Kayseri Organize Sanayi Bölgemiz 1500’e yakın fabrikanın bulunduğu, 100 bine yakın istihdamın sağlandığı önemli bir merkezdir. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi, Türkiye’de alan büyüklüğü ve üretim kapasitesi bakımından da ilk 5 içinde yer almaktadır. Bölgemiz, 7 milyar liraya yaklaşan bütçesi ile birçok belediyemizi geçer konumda bulunmaktadır. Bu bütçeyi en iyi şekilde değerlendiriyor ve sanayicimize yeni projelerimizle hizmet sunmaya gayret gösteriyoruz” dedi.


KAYSERİ, 6 MİLYAR DOLAR DIŞ TİCARET HACMİNE SAHİP

Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri’nin organize sanayi bölgeleri, serbest bölgesi ve sanayi siteleri ile 51 milyon metrekare planlı endüstri alanına sahip olduğunu söyledi. Büyüksimitci, “OSB’lerimizde ve Serbest Bölgemizde faaliyet gösteren 2 binin üzerindeki işletmemizde 100 bin civarında istihdam sağlanmaktadır.  Kayseri 11 milyar dolar GSYH’ya ve 6 milyar dolar dış ticaret hacmine sahiptir.  2022 yılında 4 milyar dolar civarında ihracat gerçekleştirerek tüm zamanların en yüksek ihracat rakamlarını yakaladık” dedi. Büyüksimitci ayrıca istihdam, mera vasfındaki taşınmazlar gibi alanlarda yaşadıkları sorunları da dile getirerek, destek istedi.

Konuşmaların ardından İç Anadolu Bölge Toplantısı soru-cevap bölümü ile devam etti. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, bölgedeki OSB’lerin sorunlarını ve taleplerini dinledi. 

TOPLANTININ TÜM FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

FOTO GALERİ