OSB VE SANAYİCİLERİ DİJİTAL ALANDA BİLGİLENDİRİLMEYE DEVAM EDİYOR

OSBÜK, Vodafone Business Türkiye ve Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen “Organize Sanayi Bölgelerinde Dijital Dönüşüm Sertifikasyon Programı” eğitimlerinin altıncısında “Robotik Süreç Otomasyonu ve Siber Güvenlik” konuları anlatıldı.

Eğitimde Yıldız Teknopark Dr. Mehtap Battal, Robotik Süreç Otomasyonu hakkında bilgiler verdi. Sürecin iş ve işçileri dijitalleştirdiğini söyleyen Battal, bu süreçte mevcut araç ile süreçlerin işletimi için sanal robotların kullanıldığını dile getirdi. Robotik Süreç Otomasyonu’nun faydalarını aktaran Battal, “Kısa adı RPA olan otomasyonun verimliliği artırma, maliyeti azaltma, yüzde 100 doğruluk, işlem süresini hızlandırma gibi pek çok faydası bulunmaktadır” dedi. Eğitimin devamında firmaların siber güvenliğe yatırım yapması gerektiğini de dile getiren Battal, konu ile ilgili şu bilgileri verdi: “Siber tehditler siber dünyada trilyonlarca değer kaybına neden olarak gelişmeye devam ediyor. Bu konuda bazı bilgilere değinecek olursak bir verinin ihlalinin küresel ortalama maliyeti 3,92 milyon dolardır ve siber suçların 2025’e kadar yıllık küresel maliyetinin 10.5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Geçtiğimiz yılda bir işletme her 11 saniyede bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı olmuştur. Yine 2024 yılına kadar da siber suç ihlallerinin yüzde 76 artması beklentiler arasındadır.”

Bilgilendirmede ayrıca Robotik Süreç Otomasyonu kullanım alanları, siber güvenlik farkındalığı, veri ihlali, devlet destekli siber saldırılar ve bulut, mobil cihaz, nesnelerin interneti, yapay zekanın güvenliği OSB ve sanayicilerine anlatıldı, katılımcıların soruları cevaplandırıldı.

FOTO GALERİ