BAŞKAN KÜTÜKCÜ, TOBB EKONOMİ ŞURASI’NDA OSB’LERİN TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, TOBB Ekonomi Şurası’na katılarak, OSB’lerin sorunlarını ve taleplerini iletti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen TOBB Ekonomi Şurası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin katılımı ile yapıldı.

TOBB Ekonomi Şurası’na katılan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ise, OSB’lerin talepleri ve sorunlarını anlatarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bakanlardan destek istedi.

Kütükcü, Ekonomi Şurası’nda yatırımcıların yeni sanayi alanı ihtiyacı, OSB’lerin kuruluşundaki yer seçimi süreçlerinin uzunluğu, OSB’lerin genişleme alanı talepleri ve OSB’ler adına ilgili bakanlıkların acele kamulaştırma yapabilmeleri gibi konularını dile getirdi. OSB’lerin Türkiye’nin üreten gücü haline geldiğini anlatan Kütükcü, Türkiye’nin bu üretim gücünün artması için OSB’lerin daha fazla desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

 

SANAYİ ALANLARINI EN AZ İKİ KATINA ÇIKARABİLMELİYİZ

Türkiye’deki OSB sayısının 369’a ulaştığını, halihazırda bu OSB’lerin 265’inin faaliyette olduğunu aktaran Kütükcü, “Organize sanayi bölgeleri toplam 110 bin hektarlık alanda faaliyet göstermektedir. Ülkemizdeki sanayi alanlarının toplamı ise 280 bin hektar. Yani ülkemizin toplam alanının binde 3,5’i sanayi alanı. Buna karşılık sanayi alanları şu anda İtalya’da 650 bin hektar. Fransa’da 922 bin hektar, Almanya’da 1.5 milyon hektar. Gayri safi milli hasılamızı gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarabilmek, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girebilmek için sanayi alanlarımızı kısa sürede en az iki katına çıkarabilmeliyiz” dedi.

 

YER SEÇİMİ SÜRELERİ KISALTILMALI

Konuşmasında OSB’lerin kuruluş aşamasında yer seçimi süreçlerinin çok uzun süreler aldığına vurgu yapan Kütükcü, bu sürenin kısaltılmasını talep etti. Kütükcü, “10 ayrı kurumun mutabakat sağlaması çok uzun süreler almakta, bürokratik işlemler yatırım iştahını azaltmaktadır. OSB’lerin yer seçimi sürecinde ilgili kurum ve kuruluşların görüş vermesi süreye bağlanmalıdır. Kalkınma modelimiz ve mottomuz yatırım, istihdam, üretim ve ihracat olarak belirlenmesine rağmen, planlı sanayi alanları olan, yatımcılara her türlü hizmeti sunan, bütün faaliyetleri kurallara bağlı olarak kayıt içine alan OSB’lerimizin yeni yatırım taleplerine cevap verebilmesi için genişleme alanlarına ihtiyaçları bulunmaktadır” diye konuştu.

 

OSB’LER ADINA İLGİLİ BAKANLIK ACELE KAMULAŞTIRMA YAPABİLMELİDİR

Konuşmasında OSB’ler adına ilgili bakanlıkların acele kamulaştırma yapabilmeleri gerektiğini de ifade eden Kütükcü, şunları söyledi: “Doğrudan yatırımların süreçlerini kısaltması, uluslararası rekabet gücünü geliştirmesi, ekonomiye katkı sağlaması, yatırım ortamını iyileştirmesi, hızlı sanayi alanı üretimine destek sağlaması gerekçeleriyle acele kamulaştırma müessesesinin OSB’ler için de uygulanması son derece faydalı olacaktır.”