“OSB’LERİN YEŞİL DÖNÜŞÜMÜ VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÇALIŞTAYI” DEVAM EDİYOR

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından düzenlenen “OSB'lerin Yeşil Dönüşümü ve Sürdürülebilirlik Çalıştayı” OSB’lerin yoğun ilgisi ile devam etti.  Çalıştayın ikinci gününde Yeşil Finansmandan Dünya Bankası OSB Projesi’ne, Karbon Ayakizi Örnek Hesaplamasından GES Uygulamalarına kadar pek çok konu istişare edildi. 

Çalıştayın ikinci günü Dışişleri Bakanlığı Mali İşbirliği Proje Uygulama Genel Müdürlüğü Uzmanı Selman Çetin’in “Yeşil Finansmanda AB Fonları ve Türkiye” sunumu ile başladı. Çetin sunumunda yeşil dönüşüm sürecinde AB fonları ve OSB’lerin bu fonlara nasıl başvurulabileceği ile ilgili bilgiler verdi.  


Dünya Bankası OSB Projesi Tanıtımı yapıldı 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Proje Uygulama Birimi Mühendisi Yeşim Kılıç ile Stratejik Plan ve Program Daire Başkanı Orhan Kılınç ise, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürüttüğü “Dünya Bankası OSB Projesi Tanıtımı”nı yaptı. 

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yetkililerinin de katıldığı çalıştayda TSE Çevresel Gözetim ve Doğrulama Müdürü Mehmet Ergün ve TSE Uzmanı Onur Fatih Bulut, “Karbon Ayakizi ve Su Ayakizi Hesaplaması ile ilgili bilgiler verdi ve uygulamalı olarak OSB’lere anlattı.

Çalıştay’ın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı oturumunda ise Üstyapı Uygulama Daire Başkanı Caner Koçoğlu, Stratejik Plan ve Program Daire Başkanı Orhan Kılınç, Proje Uygulama Birimi Mühendisi Yeşim Kılıç, Ruhsat ve İzinler Şubesi Müdürü Asuman Cömert, İmar Şube Müdür Vekili Nazan Soyal, Tesisat Şubesi Uzmanı İsmail Öztürk kendi alanlarında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. 

OSBÜK Elektrik ve Enerji Verimliliği Komisyonu Koordinatörü İlhan Metin ve OSBÜK Enerji Müşaviri Dr. Mehmet Mungan da “Yeni Yönetmelik taslağı bağlamında OSB’lerde GES Uygulamaları”nı anlattı.

Konuşma ve sunumların ardından konular üzerinde istişareler edilirken, konuşmacılar katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

FOTO GALERİ